سیستم انتقال مواد

خرید پمپ سرنگی با توجه به کاربرد آن

 • بررسی هایی که برای پمپ سرنگی وجود دارد نشان می دهد که این پمپ ها برای تزریق برنامه ریزی شده اند به طوری که سیال را وارد بدن بیمار می کنند. در این پمپ ها از ست سرم و میکروست استفاده شده است تا رویکرد تزریق دارو به خوبی صورت بگیرد. این سبک از پمپ ها معمولاً برای تزریق دارو و سایر مایعات گزینه خوبی محسوب می شوند و حتی برای فراورده های خونی در حجم بالا نیز مناسب هستند.

  عملکرد پمپ سرنگی

  از آنجایی که سوالات در مورد پمپ سرنگی معمولاً زیاد است قصد داریم در مورد این پمپ ها و عملکرد هر بخش آن توضیحات خوبی ارائه دهیم. دستگاه پمپ سرنگی وزن دو کیلوگرمی دارد و روی پایه مخصوص خود اجرا می شود. معمولاً این دستگاه ها یک کانالا دارند اما در سبک های دیگر مدل های چند کاناله نیز دیده می شود یعنی می تواند به طور همزمان از دو یا بیشتر سری برای عملیات تزریق استفاده کرد. در واقع به جای اینکه چندین پمپ تک کاناله داشته باشید می توانید یک پمپ چند کاناله را اجرا کنید. این سبک از پمپ ها دارای یک کیسه مایع هستند و برای آنها از یک دسته یا یک قلاب نیز استفاده شده است که در بخش بالای پمپ آویزان شده است و در نهایت به یک بخش تیوب وصل می شود.

  داخل این پمپ ها تیوپی وجود دارد که پر از مایع شده است. از سوی دیگر یک دنده کوچک و یک غلتک نیز طراحی شده است. زمانی که غلطک به حرکت در آمد نیاز است که دنده ها شروع به حرکت کنند و در نهایت مایع از طریق تیوب به بیمار منتقل می شود.

  شرایط برای تنظیم نرخ جریان مایع و حجم روی دستگاه وجود دارد و دنده ها و غلطک ها بر اساس سرعت تنظیم شده، حرکت خود را اغاز می کنند. زمانی که حجم مورد نیاز مایع آزاد شد، نیاز است که آلارم مخصوص به صدا در بیاید. در این راستا تیوب از بین یک سنسور آشکارساز هوا عبور می کند و پس از عبور حباب هوا، شاهد صدای مخصوصی از آلارم خواهیم بود و جریان مایع متوقف می شود.

  پمپ های تزریق ولومتریک سبب می شود تا میزان فشار مایع مانیتور شود و در نهایت کنترل فشار مایع تزریقی نیز صورت بگیرد و به رگ بیمار آسیبی وارد نشود این موقعیت باعث می شود که در فشار زیاد شرایط کنترل شده باشد.

  پمپ سرنگی

  دستگاه پمپ سرنگی چطور کار می کند؟

  کسانی که به فکر خرید پمپ سرنگی هستند معمولاً از نوع کارکرد آن نگران هستند یعنی این تصور را می کنند که این پمپ ها کارکرد سختی دارد اما اینطور نیست در این بخش توضیح می دهیم که پمپ سرنگی به چه صورت کار می کند:

  ۱- در ابتدا باید کلید روشن/خاموش دستگاه در وضعیت روشن قرار بگیرد این کلید معمولاً پشت دستگاه قرار گرفته است.

  ۲- می بایست دکمه پاور به مدت یک ثانیه فشار داده شود تا دستگاه روشن باشد.

  ۳- پس از آن ست سرم طوری به محلول تزریقی وصل می شود که باعث می شود که یک سوم محفظه ست پر از مایع شود.

  ۴- حال باید درب جلوی دستگاه باز شود تا ست سرم از شیار بالای آن وارد شود و پشت آن نیز علامت فلش عبور وجود دارد. سپس می بایست ست سرم از شیار زیری رد شود و روی دندانه های مخصوص قرار بیگرد.

  ۵- در گام بعدی نوبت به کشیدن اهرم air detector است، پس از کشیدن این اهرم می بایست لوله ست از بین دو دکمه سنسور هوا عبور داده شود و اهرم رها شود.

  ۶- حال بهتر است که در جلوی دستگاه بسته شود.

  ۷- بخش دیگری به عنوان آشکارساز وجود دارد به طوری که به بخش محفظه چکیدن قطره متصل می شود و بین محل ریزش قطره در بخش بالای محفظه و سطح محلول در بخش پایین قرار گرفته است.

  ۸- حال نوبت به تنظیم ست سرم، سرعت تزریق و محدوده حجم تزریق است.

  ۹- وقتی دکمه استارت را فشار دهید تزریق آغاز می شود.

  ۱۰- دکمه ای پارک برای هواگیری ست سرم دکمه طراحی و اجرا شده است.

  انواع پمپ سرنگی

  برای بررسی قیمت پمپ سرنگی باید انواع آن را شناسایی کنید،هر یک از سبک ها از نظر کاربرد شرایط خاص خود را دارند و این موضوع روی قیمت نیز اثرگذار است.

  • پمپ سرنگی تزریقی

  اگر بخواهیم ساده ترین مدل از پمپ سرنگی را مثال بزنیم، پمپ تزریقی است این پمپ به طور کلی در سبک شناور بوده و سرنگ به سمت جلو حرکت داده می شود و این کار توسط مایع مخصوصی صورت می گیرد. در نهایت زمانی که سرنگ پر شد می بایست طراحی به صورت دستی صورت بگیرد و پمپ در موقعیت دیگر باز هم تنظیم شود.

  • پمپ سرنگی تزریقی با قابلیت بیرون کشیدن

  عملکرد این مدل از پمپ سرنگی مشابه با پمپ تزریق است اما در آخر کار می بایست موتور برگشته و شناگر سرنگ در مسیر مخالف حرکت کرده و سبب دوباره پر شدن سرنگ خواهد شد. این مدل از پمپ ها سطح سازگار پذیری بسیار بالایی دارند و در صورتی که فقط نیاز به تزریق مایع باشد بهترین گزینه محسوب می شوند.

  • پمپ های جریان مداوم به صورت کشیدن و هل دادن

  نوع دیگر از پمپ سرنگی وجود دارد که در سبک های کشیدن و هل دادن هستند. این مدل از پمپ ها در سمت مخالف با هم قرار دارد. یک سمت سرنگ در بخش شرق و سمت دیگر آن در بخش مقابل است. این محصول به طور کلی موقعیت خوبی در بیرون کشیدن سریع ایجاد می کند.

  ابعاد پمپ سرنگی

  • پمپ فشار بالا

  اگر به پمپ های تزریقی دقت نمایید دارای یک رزوه پیچ خروجی هدایت شده است که به واسطه یک موتور صورت می گیرد. در نهایت نیروی خطی ارائه شده توسط آن نیز شامل یک مقدار ثابت است و میزان فشار و نیرویی که استفاده می شود بر اساس قطر سرنگ در نظر گرفته می شود. اگر سرنگ قطر کمی داشته باشد به نسبت یک سرنگی که قطر آن بیشتر است از فشار بالاتری برخوردار است.

  • پمپ سرعت پایین

  برای اینکه تحویل یک مایع صورت بگیرد از پمپ سرنگی تزریقی استفاده می شود و یک سری پارامترهای مهم برای آن مطرح است. حرکت رو به جلوی شناور سرنگ در نظر گرفته می شود و از یک موتور مخصوص برای آن استفاده شده است. تعداد گام ها برای چرخش موتور و استقرار رزوه سنجیده می شود به طوری که شناور برای هر گام موتور بر اساس میزان دور دسته بندی خواهد شد.

  ویژگی های پمپ سرنگی

  اولین نکته ای که باید در خرید پمپ سرنگی دقت شود، رابط کاربری آسان است، در واقع کار با دستگاه باید به صورتی باشد که شخص بدون تخصص خاص بتواند آن را اجرا کند. برنامه ای که برای پمپ سرنگی در نظر گرفته می شود باید با چند کلیک اجرا شود در غیر این صورت نمی توان انتظار بهتری از کار داشت.

  اندازه مناسب بدنه دستگاه بسیار مهم است به طوری که باید اجرای درستی در آزمایشگاه یا محل کار داشته باشد و فضای زیادی اشغال نکند.

  سرنگ های یکبار مصرف و همینطور سرنگ های شیشه ای به شکل جداگانه ای به فروش می رسند. میزان پمپاژ و حجم پمپاژ باید بررسی شود و البته که ساختار این پمپ ها اهمیت زیادی دارد. دقت کنید که پمپ سرنگی شرایط برنامه ریزی برای ۴۱ فاز پمپاژ را دارد و کنترل روی حجم های صورت گرفته دنبال می شود.

  سطح شبکه و کنترل و نظارت این پمپ ها بر اساس کامپیوتر سنجیده می شود.

  این پمپ ها ساختار تشخیص حرکت موتور دارند به طوری که می توان از عملکرد آن اطمینان حاصل کرد.

  کاربرد پمپ سرنگی

  وقتی صحبت از پمپ سرنگی است یعنی دستگاهی که برای هر میزان تزریق کم و کنترل شده محلول اجرا می شود و کاربرد زیادی دارد،

  مثلاً:

  از این دستگاه برای تزریق سلولی، تزریق کنترل شده و بسیار آرام دارو، تزریق واکنش کر به داخل راکتور به صورت واکنش گر و همینطور برای تزریق در فرایند تیتراسیون دقیق اجرا می شود. این دستگاه در صنایع دارویی و پزشکی و شیمی و کشف دارو استفاده می شود و در پروسه رقیق سازی و سنتز آلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل زیست فناوری نیز می شود.

  کاربرد پمپ سرنگی

  بخش مکانیکی پمپ سرنگی

  یکی از بخش های مهم در پمپ سرنگی، بخش مکانیکی است، در این راستا یک پمپ وجود دارد که وقتی پیستون سرنگ جلو برده می شود، مایع بر اساس نرخ تنظیم شده تزریق می شود. در اغلب مدل های سرنگ، از موتورهای پله ای پیچ هدایت کننده استفاده می شود. سرعت این موتورها بسته به نریخ جریان تنظیم می شوند و در نهایت اندازه سرنگ نیز تغییر می کند. قسمت مکانیکی دستگاه وظیفه دارد تا حرکت چرخشی موتور را به سمت حرکت خطی برای فشار دادن پیستون سرنگ به سمت جلوی بکشاند.

  زمانی که پالس های اعمالی به موتور پله ای بیشتر شد، میزان درجه چرخش محور موتور نیز مشخص می شود. دقت کنید که استفاده از یک چرخ دهنده گرد و پیچاندن پیچ سبب می شود که اهرم جلو برود و در نهایت به سرنگ فشار وارد شود. کنترل نرم افزاری از موضوعات مهمی است که برای بخش مکانیکی پمپ سرنگی دیده می شود و سطح اجرایی به صورت کاملاً قانونی مدنظر قرار می گیرد.آلارم ها معمولاً برای تمام شدن تزریق، کاهش باتری، گرفتگی، و قطع برق در طول تزریق اجرا می شود.

  بررسی میزان حجم خروجی دستگاه و نرخ حجم خروجی و نوسانات فلوی خروجی از دیگر موضوعاتی است که برای بخش مکانیکی این دستگاه دیده می شود و شاخص گذاری مخصوص به خود دارد.

  نکات ایمنی

  دستگاه پمپ سرنگی نباید در محل های مرطوب یا زمین خیس استفاده شود و همینطور در محل هایی که مواد شیمیایی نگه داشته شده است نیز نباید اجرا شود. این پمپ ها دارای موقعیت مخصوصی هستند که بر اساس پریزهای دارای اتصال به زمین بررسی و کنترل می شوند. سیم های رابط و سه راهی برای اتصال دستگاه به برق وجود دارد و ضربه نیز به پمپ ها وارد شده و در نهایت سرویس دهی به خوبی صورت می گیرد.

  بخش الکتریکی پمپ سرنگی

  بخش الکتریکی دستگاه بر اساس اطلاعات ورودی و پارامترهای نرخ تزریق درخواستی تنظیم می شود و توسط پالس های الکتریکی مشخص به درایو موتور پله ای ارسال می شود و در نهایت همه آلارم ها به واسطه سنسورهای تعبیه شده در آن اجرا شده و پارامترها اندازه گیری می شوند و موقعیت درست نرم افزار فعال می شود.

  اجرای پمپ سرنگی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  سوال دارید؟ تماس واتساپ