سیستم انتقال مواد

عملکرد پمپ پریستالتیک و معرفی هر یک از اجزای آن

 • پمپ پریستالتیک در صنعت محبوب است چون کمک می کند تا از تماس مستقیم پمپ با سیال جلوگیری شود و اینجاست که اهمین از بین بردن خطر آلودگی پمپ اهمیت زیادی پیدا می کند. این سبک از پمپ ها در لیست جابجایی مثبت قرار گرفته است و طول عمر و سطح کیفیت بسیار عالی برای صنعت ایجاد می کنند.

  پمپ پریستالتیک در یک نگاه

  برای خرید پمپ پریستالتیک باید در ابتدا اطلاعات درستی در مورد این محصول داشته باشید و کاربرد آن را بدانید. پمپ پریستالتیک در لیست پمپ های پر کاربرد در صنعت است به طوری که برای انتقال سیال از شیوه های مختلفی استفاده می کند. چیزی که باعث می شود پمپ پریستالتیک اهمیت زیادی داشته باشد اینکه ارتباط مستقیم بین سیال و قطعات مختلف پمپ وجود نخواهد داشت و این رویکرد باعث می شود که سیال آلوده شود و به طور کلی تاثیر سیال خورنده روی بدنه پمپ نیز به حداقل خواهد رسید. دقت داشته باشید که این مدل از پمپ ها در سبک های سیالات خورنده و در پروژه های حساس پر رنگ تر هستند و معمولاً اندازه های کوچکی برای آنها در نظر گرفته می شود.

  پمپ پریستالتیک

  بخش های مهم پمپ پریستالتیک

  ساز و کار پمپ پریستالتیک بسیار ساده است و این موضوع باعث می شود که فرآیند نصب این پمپ ها بسیار آسان باشد. چندین بخش کوچک در این پمپ ها دیده می شود و اصلی ترین و محوری ترین قسمت آن مربوط به موتور است که اصطلاحاً الکتروموتور نیز گفته می شود. در طراحی این پمپ از یک روتر استفاده شده است به طوری که بر اساس سبک دستگاه تعداد غلطک یا رولر و تعداد کفشک ها و لوب نیز سنجیده می شود. قسمت داخلی روتور ها شامل یک شیلنگ و یا یک تیوپ خاص است که سبب انتقال سیال می شود و در نهایت وقتی که غلطک ها حرکت می کنند و لوله ها نیز اجرا می شوند، فشار مثبتی در بخش داخلی ایجاد شده و در نهایت سیال جابجا می شود.

  اگر به بدنه اش دقت شود معمولاً جنس استیل ضد زنگ برای ان استفاده می شود تا سطح اصطکاک به حداقل برسد و به طور کلی طول عمر پمپ نیز بیشتر شود. در سبک های صنعتی از این محصول از چدن آلیاژی استفاده شده است که معمولاً برای بدنه مناسب است، البته که برخی از مدل های آزمایشگاهی نیز وجود دارد که از سبک گریز از مرکز استفاده می کنند. در برخی از سبک ها برای بدنه دستگاه پمپ پریستالتیک از پلاستیک های خشک استفاده می شود.

  اجزای اصلی و داخلی پمپ پریستالتیک را چقدر می شناسید؟ اگر بخواهیم بخش داخلی پمپ پریستالتیک را به زبانی ساده دسته بندی کنیم، شامل موتور گیربکس، محفظه پمپ، روتور، شیلنگ، پوسته پمپ و یک سری اتصالات آب بندی است و به طور کلی این شش مورد اصلی ترین موارد محسوب می شوند.

  عملکرد پمپ پریستالتیک

  در مورد عملکرد پمپ پریستالتیک یک سری موارد مطرح است که باید بررسی شود. پریستالتیک به نوعی حرکت پیوسته و موجی شکل گفته می شود که سبب می شود موقعیت پمپ پریستالتیک به طور دقیق اجرا شود.

  در مورد عملکردش شرایط به این صورت است که در ابتدا الکتروموتور دچار گردش می شود و این رویکرد باعث می شود که غلطک بچرخد و در نهایت رولر در داخل روتر ها اجرا می شود. حرکت غلتک یا کفشک روی شیلنگ یا لوله در دستگاه سبب می شود تا هوایی که داخل آن وجود دارد به سمت جلو کشیده شود و در نهایت یک نوع خلا ایجاد شده که مکش در سیال ایجاد می کند. حرکت پیوسته و موجی درر دستگاه، سبب انتقال سیال به بخش داخلی لوله شده و در نهایت به سمت جلو حرکت داده می شود در این بخش شرایط برای تنظیم سرعت گردش غلتک وجود دارد و گردش سیالات را سریع تر می کند و سبب می شود که فشار عملکرد نیز تغییر کند.

  عملکرد پمپ پریستالتیک

  معرفی مدل های مختلف پمپ پریستالتیک از نظر فشار

  معمولاً دسته بندی که برای پمپ پریستالتیک از نظر فشار در نظر گرفته می شود شما دو گروه کلی زیر است:

  ۱- دسته اول پمپ های پریستالتیک فشار قوی است که این پمپ ها معمولاً برای محیط هایی که فشار قوی و بالاتر از ۱۶ بار دارند استفاده می شوند و در نهایت سیستم اصلی انتقال سیال بر اساس کفشک اجرا می شود. این مدل از پمپ ها برای اینکه از آسیب ساییدگی جلوگیری شود به واسطه گریس و مواد روان کننده پر می شوند دقت داشته باشید که گریس و مواد روان کننده باعث می شود که گرمای ایجاد شده در طی فرآیند نیز از بین برود. در این سبک از لوله های تقویت شده معمولاً فشار زیاد مورد استفاده در زمان پمپاژ مورد کنترل قرار می گیرد.

  ۲- دسته دوم پمپ پریستالتیک کم فشار است که بست های خشک برای آن اجرا شده است و همینطور دارای یک سری غلتک های مخصوص است که سبب انتقال سیال می شود. دقت کنید که استفاده از لوله های تقویت شده برای این پمپ ها الزامی نیست چون سطح فشاری که به لوله ها وارد می شود بسیار کم است.

  مدل های مختلف پمپ پریستالتیک از نظر انتقال سیال

  در بررسی دیگری که در مورد پمپ پریستالتیک صورت گرفت، متوجه شدیم که این پمپ ها از نظر انتقال سیال نیز موقعیت اجرایی خاص خود را دارند. به طور کلی این پمپ ها شامل سه دسته پمپ پریستالتیک شیلنگی، پمپ تیوپی و پمپ خارج از مرکز ۳۶۰ درجه است. در این راستا پمپ پریستالتیک شیلنگی معمولاً طرفدار بیشتری دارد چون برای فشارهای کم و زیاد استفاده می شود. این سبک از پمپ ها برای فشارهای در سطح بالا نیاز به محفظه ای پر از روغن برای جلوگیری از سایش تیوپ دارد. نوع شیلنگ و تیوپی که برای آن استفاده می شود نیز بسیار متفاوت است. دقت داشته باشید که سیستم انتقال سیال برای این پمپ ها معمولاً از جنس پلی اورتان است و در آن از سیلیکون و پی وی سی و نئوپرن استفاده شده است.

  انواع پمپ پریستالتیک

  مزایای پمپ پریستالتیک

  حال سوال اینجاست که چرا استفاده از پمپ پریستالتیک الزامی است و این پمپ ها چه ساختاری فراهم می سازند که تا این میزان مورد تایید قرار می گیرند؟ دقت کنید که پمپ پریستالتیک بر اساس طراحی که دارد مزایای مخصوص به خود را شامل می شود:

  ۱- استریل ماندن سیال

  چون سیال و پمپ ارتباط محدودی باهم دارند در این راستا، سیال استریل باقی می ماند و در نهایت لوله ها نقش نقش پل های ارتباطی را دارند. به طور کلی این پمپ پریستالتیک برای انتقال مواد سمی نیز گزینه خوبی محسوب می شود و مشکلی نخواهد داشت.

  ۲- سازگاری بی نظیر با سیالات مختلف

  پمپ پریستالتیک به صورتی طراحی شده است که برای ۲۰ فرمول مختلف از لوله ها در اندازه های مختلف اجرا می شود و این رویکرد باعث می شود که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

  ۳- تنظیم پمپ به صورت خودکار

  این مدل از پمپ ها شرایط تنظیم به صورت خودکار را دارند به طوری که قدرت مکش آنها بالا بوده و هیچ نیازی به تنظیم اولیه پیش از استفاده برای آنها دیده نمی شود. در واقع پمپ پریستالتیک دارای سیستم چرخش مخصوص است و این گزینه باعث می شود که سطح یکسان سازی فشار به خوبی صورت بگیرد و در نهایت انتقال سیال به درستی انجام شود.

  ۴- عمل پمپاژ پیوسته و ملایم

  از دیگری مزایای پمپ پریستالتیک این است که تنش برشی سیال را کاهش می دهد و پمپاژ آن نیز ملایم است. اینطور که بررسی ها نشان می دهد این مدل از پمپ ها دارای طراحی های مخصوصی هستند و در نهایت شرایط پمپاژ به صورت ملایم و به آرامی صورت می گیرد و هیچ روند تهاجمی نداشت یعنی بافت مواد دچار هیچ آسیبی نخواهد شد.

  ۵- آپشن تغییر سرعت در برخی از مدل ها

  در برخی از مدل های پمپ پریستالتیک، آپشن تغییر سرعت اجرا شده است به طوری که شما می توانید انتخاب ایده آلی برای دستگاه داشته باشید.

  ۶- هزینه تعمیر و نگهداری

  هزینه تعمیر و نگهداری پمپ پریستالتیک بسیار کم است و معمولاً هیچ بخشی از آن نیاز به تمیز کردن نخواهد داشت. اما دقت کنید که باید تعویض لوله صورت بگیرد و همه چیز برای نصب و راه اندازی این پمپ ها به سادگی انجام می شود.

  مزایای پمپ پریستالتیک

  پمپ پریستالتیک کجا کاربرد دارد؟

  طراحی پمپ پریستالتیک به صورتی است که امکان استفاده از آن برای حوزه های مختلف صنعتی فراهم است و در مسیر آزمایشگاهی نیز استفاده می شود. این پمپ ها برای صنایع شیمیایی و دارویی یک ابزار مهم هستند. سایر موارد استفاده از پمپ پریستالتیک از قرار زیر است:

  ۱- کارخانجاتی که در زمینه تولید مواد خوراکی مثل آب میوه و سس فعالیت می کنند.

  ۲- دستگاهی که حکم سیستم انتقال ویتامین برای کارخانجات را بر عهده دارد.

  ۳- از پمپ پریستالتیک به عنوان یک سیستم مخصوص آسپیراسیون محیط کشت بافت استفاده می شود و برداشت از محیط های سلولی به خوبی دنبال می شود.

  ۴- استفاده از این دستگاه به عنوان سیستم انتقال سیالات شیمیایی که می تواند برای لوازم آرایشی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

  ۵- محصولی که برای انتقال مواد قابل انفجار گزینه خوبی است.

  ۶- این پمپ ها در انتقال دارو استفاده می شوند.

  ۷- استفاده از پمپ پریستالتیک برای انتقال مواد شوینده در کارخانجات

  ۸- پمپ پریستالتیک برای انتقالات سیالات استریل بهترین گزینه هستند و تولید عالی دارند.

  ۹- استفاده از این محصول در صنایع شیمیایی برای تولید انواع چسب نیز دیده می شود.

  ۱۰- البته این پمپ ها برای انتقال سوخت و روان کننده نیز استفاده می شود و ساختار خوبی دارد.

  چطور خرید کنیم؟

  برای خرید پمپ پریستالتیک باید در ابتدا سیالات مورد نیاز آزمایشگاهی را مدنظر قرار دهید. یعنی هرچه این سیالات موقعیت اجرایی بهتری داشته باشند در شرایط سیستمی عملکرد مناسبی از خود به جا می گذارند. دقت کنید که تصمیم آگاهانه در این زمینه کمک می کند تا سطح دامنه ویسکوزیته مشخص شود و همینطور شدت انتقال سیال نیز ارزیابی شود. هرچه اندازه سیال جابجا شده قابل قبول تر باشد موقعیت اجرایی بهتر است.

  ترکیب شیمیایی مایعات برای پمپاژ موقعیت مشخصی را دنبال می کند. از سوی دیگر باید بررسی کنید که آیا امکان تغییر شیلنگ برای شما وجود دارد یا خیر و در نهایت بهتر است که موقعیت اجرایی پمپ ها سنجیده شوند. جنس شیلنگ بر اساس نوع و سطح غلظت و همینطور دمای سیال بررسی می شود. در خرید خود همه نکات گفته شده را بررسی کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  سوال دارید؟ تماس واتساپ