سیستم های وکیوم

معرفی انواع سیستمهای انتقال مواد شرکت خلا آفرین پارس

 • یک محصول برای تولید نیازمند گذراندن مراحل مختلف است. شرکت ها و کارخانجات تولیدی در خطوط تولید خود دارای ایستگاه های مختلف و فرآیندهای متفاوتی هستند. در مواردی که مواد اولیه محصول به صورت پودر، مایع، خمیر و یا مواد گرانولی باشد برای انتقال از یک ایستگاه به فرآیند بعدی نیاز به سیستم انتقال مواد دارد. سیستم های انتقال مواد بر حسب نوع عملکرد خود به چندین دسته طبقه بندی می شوند. سیستم انتقال مواد به روش وکیوم یکی از روش های متداول و رایج است که توسط انواع پمپ وکیوم صورت می گیرد. در این روش مواد در داخل محفظه انتقال مواد توسط فشار هوا به حرکت می آیند.

  سیستم کارکرد انواع پمپ وکیوم مشابه یکدیگر است و در تمام آنها از تکنولوژی مبتنی بر ایجاد فشار منفی هوا و خلاء در داخل محفظه انتقال مواد استفاده می شود. بر اثر فشار منفی هوای ایجاد شده نیروی حرکتی لازم برای انتقال مواد ایجاد و زمینه انتقال آنها از یک ایستگاه به ایستگاه بعدی و ادامه فرآیند تولید فراهم می گردد. مواد بر حسب ماهیت خود، وزن و اندازه ذرات، طول خط انتقال و در نهایت حجم انتقال نیاز به پمپ با مشخصه های مختلفی دارند. در این مطلب به معرفی انواع پمپ وکیوم، مشخصات و کاربردهای آنها می پردازیم.

  معرفی انواع پمپ وکیوم شرکت خلا آفرین پارس
  مدل ۳۳۰۶

  سیسم انتقال مواد به روش وکیوم

  انواع پمپ وکیوم و کاربردهای آن

  پمپ وکیوم دارای انواع مختلفی است که بر حسب ظرفیت انتقال مواد طبق طول مسیر، حجم محفظه انبارش مواد و محدوده خلاء مورد نیاز دسته بندی می شود. از جمله مدل های پمپ موجود می توان به مدل های ۲۱۰۱، ۲۱۰۲ و ۲۱۰۴، ۳۳۰۲، ۳۳۰۴ و ۳۳۰۶ و ۵۶۰۲، ۵۶۰۴ و ۵۶۰۶ اشاره نمود. انواع پمپ های وکیوم با طول مسیر حداقل ۵ متر و توانایی انتقال ۰.۹ تن مواد در ساعت تا سیستم انتقال مواد با ۳۰ متر طول مسیر و توانایی انتقال ۲.۴ تن مواد در ساعت را می توانید تهیه کنید. حجم محفظه انبارش مواد از ۳.۸ لیتر تا ۷۲.۳ لیتر متفاوت است. همچنین محدوده خلاء مورد نیاز از ۶۱۰ تا ۷۵۰ میلی بار متغیر است.

  پمپ وکیوم را می توانید بر اساس ظرفیت انتقال مواد وطول مسیر انتقال از  ۵، ۱۰، ۲۰ و ۳۰ متر نیز انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. برای انتخاب و تهیه انواع پمپ های وکیوم مناسب برای خطوط تولید توصیه می شود ابتدا با کارشناسان مرکز تماس گرفته و ضمن بهره گیری از خدمات مشاوره فنی، نسبت به انتخاب بهترین مدل پمپ اقدام نمائید. کارشناسان با بازدید از خطوط تولید و بررسی دقیق نیازها و شرایط موجود، میزان خلاء مورد نیاز، طول انتقال مواد، حجم مواد و وزن و اندازه مواد قابل انتقال و جنس آن، بهترین نوع پمپ وکیوم وسیستم انتقال مواد را پیشنهاد می نمایند.

  مزایای انتقال مواد به روش وکیوم

  انتقال مواد به روش وکیوم دارای مزایای متعددی است. از مزیت های این پمپ می توان سیستم انتقال مواد به دور از هر گونه آلودگی مانند گرد و غبار و سایر ذرات و اجسام محیطی به دلیل بسته بودن محفظه انتقال مواد، میزان فرسایش کم، هزینه تعمیرات و نگهداری پایین، وزن سبک و جابجایی آسان، نصب آسان، عملکرد بالا و قابلیت استفاده در انواع مواد پودری، مایع، گرانولی، رنگدانه ها، سمی، شیمیایی و چسبنده را معرفی نمود. بدین ترتیب صنایع مختلفی همانند صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، رنگ . رزین، لاستیک و پلاستیک می توانند به سهولت از سیستم انتقال مواد پمپ وکیوم بهره مند شوند. به دلیل قدرت بالا و امکان تغییر میزان خلاء به وجود آمده، می توان انواع ذرات و مواد با قطر و وزن های مختلف را با این روش جابجا نمود.

  دامنه کاربرد سیستم انتقال مواد به روش وکیوم بسیار گسترده است از مواد اولیه محصولات غذایی مانند پودر پنیر، پودر سیر، دارچین و برنچ گرفته تا مواد شیمیایی مانند هیدروکسید و کک و پودر فلزات همانند پودر آهن و پودر زینک را می توان با این روش منتقل نمود. از دیگر کاربردهای سیستم انتقال مواد به روش ایجاد خلاء می توان به صنایع سیم و کابل، تولید پروفیل های یو پی وی سی، صنایع بطری سازی، صنعت بستنی سازی و دام و طیور اشاره نمود.

  در هر یک از این موارد به دلیل نیاز به انتقال مواد جامد پودری، گرانولی، چسبنده و مایع، از پمپ های مختص این کار استفاده می شود. هر یک از این پمپ ها برای استفاده های خاصی طراحی شده اند، لذا قبل از انتخاب و نصب نیاز به بررسی کارشناسی محل و نوع کاربری مورد انتظار برای انتخاب بهترین نوع پمپ وجود دارد. در ادامه مشخصات، کاربردها و ویژگی های انواع پمپ وکیوم تشریح می گردد.

  معرفی انواع پمپ وکیوم شرکت خلا آفرین پارس
  مدل ۲۱۰۴

  شرکت خلاءآفرین پارس تولید کننده سیستم انتقال مواد به روش وکیوم

  معرفی مشخصات پمپ وکیوم رینگ مایع

  یکی از انواع پمپ وکیوم نوع رینگ مایع است. در این مدل از خلاء مطلق ۳۰ میلیمتر جیوه در داخل رینگ مایع استفاده می شود. پمپ وزن کمی دارد و مکانیسم عملکرد آن ساده است. طراحی مدرن و مصرف بهینه انرژی و صرفه جویی در هزینه از دیگر مشخصات پمپ رینگ مایع است. پمپ رینگ مایع در دو مدل SC و SP ساخته می شود. ظرفیت پمپ از ۵۰ متر مکعب در ساعت به بالا متغیر است. وزن پمپ رینگ مایع از حداقل ۳۷ کیلوگرم به بالا بوده و بسته به حجم انتقال مواد، میزان مکش و خلاء مورد انتظار و حجم محفظه انبار متفاوت است.

  پمپ وکیوم رینگ مایع طراحی یک مرحله ای دارد و بدون روغن کار می کند. پمپ با وجود ابعاد کوچک خود ظرفیت مکش بالایی داشته و در طول کارکرد پمپ ثابت می ماند. توان مصرفی پمپ پایین و صرفه جویی در مصرف انرژی صورت می گیرد. هزینه تعمیرات و نگهداری پمپ پایین است و بدون توقف به کار کردن ادامه می دهد.

  نصب و راه اندازی پمپ آسان و دارای یکسال گارانتی و پانزده سال خدمات پس از فروش است. پمپ وکیوم رینگ مایع را در صنایع مختلفی مانند نفت و پتروشیمی، صنایع غذایی، شیمیایی و دارویی و معادن بکار می برند. از جمله کاربردهای محصول می توان به خشک کردن مواد و فیلتراسیون، تقطیر، انتقال مواد به روش نیوماتیکی، ریخته گری، کریستالیزاسیون، حمل و انتقال ورق های فولادی اشاره نمود. پمپ های رینگ مایع به دلیل تعداد قطعات تشکیل دهنده کم و وزن سبک نیازی به فونداسیون ندارند. بدین ترتیب می توان آنها را به آسانی نصب و راه اندازی نمود.

  پمپ وکیوم دورانی رینگ مایع

  معرفی مشخصات پمپ وکیوم ساید چنل

  پمپ وکیوم ساید چنل جزو آندسته پمپ هایی است که هم به صورت دمنده و هم مکنده قابل استفاده است. پمپ به صورت تک مرحله ای و یا چند مرحله ای تولید و قابل استفاده است. مکانیسم عمل پمپ این گونه است که پره ها به صورت پروانه ای و دورانی حول محور چرخیده و موجب ایجاد اختلاف فشار در پمپ و نیروی دمنده و مکنده می شود. این نیرو به صورت ایجاد وکیوم در یک دریچه و ایجاد فشار در دریچه دیگر خود را نشان می دهد. پمپ وکیوم ساید چنل کاربردهای زیادی در صنایع مختلفی همانند آب و فاضلاب، کشتارگاه های دام و طیور، پرورش آبزیان و صنایع نساجی دارد.

  از جمله موارد استفاده پمپ می توان به هوادهی در حوضچه های آب و فاضلاب، هوادهی استخر، حذف گازهای فرار از آب و فاضلاب، انتقال مواد پودری و گرانولی، هوادهی در حوضچه های پرورش ماهی جهت افزایش اکسیژن، جاروهای صنعتی با فشار مکش بالا و غبارگیرها اشاره نمود. پمپ های ساید چنل بسته به تعداد پره ها و پروانه پوسته، پمپ یک مرحله ای و یا چند مرحله ای نامیده می شود.

  پمپ وکیوم سایدچنل
  پمپ وکیوم ساید چنل

  پمپ وکیوم ساید چنل

  معرفی پمپ وکیوم دورانی تیغه ای روغنی

  پمپ وکیوم دورانی تیغه ای روغنی طوری طراحی شده است که روتور پمپ کمترین تماس با پوسته استوانه ای را دارد. در پمپ دورانی تیغه ها در داخل شیار روتور و خارج از مرکز قرار دارند. عملکرد پمپ بدین ترتیب است که در ورودی سیلندر هوا وارد شده و در ادامه و با حرکت تیغه ها در درون شیارها، حجم هوا کم و فشار آن افزایش می یابد. در نهایت در محفظه خروجی هوا با فشار و نیروی زیاد خارج می گردد. در برخی پمپ ها شیر خروجی تعبیه شده است که از برگشت فشار ایجاد شده توسط هوای خروجی جلوگیری می نماید. فرآیند تولید وکیوم و فشار در پمپ های دورانی تیغه ای به همین شکل است. پمپ وکیوم دورانی تیغه ای روغنی عملکرد ساده و در عین حال قوی دارد و برای انتقال مواد پودری گزینه مناسبی است.

                                                                                پمپ وکیوم دورانی تیغه ای روغنی

  معرفی پمپ وکیوم پیستونی خشک

  نوع دیگری از پمپ وکیوم، پیستونی خشک نام دارد. این پمپ ها دارای یک سیلندر و پیستون و شیرهای یک طرفه در دریچه های مکش و دمش هستند. حرکت پیستون در پمپ به صورت رفت و برگشت و بالا و پایین است. هنگام حرکت پیستون به طرف بالا هوا از دریچه خروجی به بیرون هدایت می شود. در هنگام حرکت پیستون به سمت پایین نیز هوای داخل سیلندر مکیده شده و خلاء ایجاد می شود. حرکت های رفت و برگشت پیستون در داخل سیلندر موجب ایجاد وکیوم در پمپ وکیوم پیستونی خشک می شود.

  معرفی انواع پمپ وکیوم شرکت خلا آفرین پارس
  معرفی انواع پمپ وکیوم شرکت خلا آفرین پارس

  پمپ وکیوم تیغه ای خشک

  معرفی پمپ وکیوم دورانی تیغه ای خشک

  پمپ وکیوم دورانی تیغه ای خشک بر ایجاد خلاء بر اساس افزایش فشار و کاهش حجم کار می کند. طراحی استاتیکی پمپ به ایجاد وکیوم و فشار و ترکیباتی از آن دو استوار است. قطعات پمپ دورانی تیغه ای خشک شامل پوسته، تیغه، شیار روتور، محفظه مکش، محفظه ورودی، محفظه فشار، محفظه خروجی، سلول، تیغه، شیر تخلیه، محفظه دوم ورودی و روتور است. پمپ های وکیوم تیغه ای بسته به نوع طراحی، سایز پمپ و روغنی و خشک بودن آن توانایی تولید خلاء در اندازه های مختلف را دارند. پمپ وکیوم قادر به تولید حداکثر وکیوم تا ۰.۱ میلی بار و حداکثر فشار تا ۱.۵ بار است.

   

   

  پمپ وکیوم تیغه ای خشک

   

  معرفی پمپ وکیوم دیافراگمی

  پمپ وکیوم دیافراگمی در دو نوع خشک و معمولی وجود دارد. پمپ های دیافراگمی بر اثر حرکت دیافراگم در درون سیلندر، هوا از یک طرف مکیده شده و به طرف دیگر هدایت می شود. در پمپ های دیافراگمی آب استفاده نمی شود و در برابر مواد شیمیایی و اسیدی مقاومند. این پمپ ها بدون صدا کار می کنند و دارای طول عمر بالا، طراحی فشرده و سبک و قابلیت تعویض آسان هستند.

  پمپ وکیوم دیافراگم خشک: این پمپ دارای یک دیافراگم و لنگ است و در قسمت بالایی سیلندر دارای دو عدد شیر یکطرفه است. دیافراگم در درون سیلندر حرکت نموده و هوا از یک طرف مکش و به طرف دیگر دمیده می شود. این نوع پمپ سبک و قابل حمل بوده و دیافراگم و شیرهای آن به سهولت قابل تعویض هستند.

  پمپ وکیوم دیافراگمی ضد اسید: این نوع پمپ به دلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی، جهت انتقال گازهای شیمیایی بکار می رود. بدین ترتیب در بیمارستان، آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی که با انواع مواد و گازهای شیمیایی سر و کار دارند کاربرد وسیعی دارد. پمپ قابلیت تامین وکیوم تا ۱۰۰ میلی بار را دارد. پمپ های وکیوم دیافراگمی در مدل های DV2 و DV4 به صورت معمولی و ضد اسید تولید و عرضه می شوند. ظرفیت تولید خلاء در وکیوم ها ۲ و ۴ متر مکعب بر ساعت است.

  پمپ وکیوم دیافراگمی ضد اسید به دلیل قابلیت هایی که دارد دارای کاربردهای وسیعی است. از این پمپ ها در اواپراتور، غلیظ کننده، آون و فیلتراسیون مواد شیمیایی مختلف استفاده می شود. در این نوع پمپ ها از آب استفاده نشده و مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی از خود نشان می دهند.

  پمپ وکیوم دیافراگمی معمولی

  خلاء آفرین پارس تولید کننده انواع پمپهای دیافرگامی

  شرکت خلاء آفرین پارس برترین تولید کننده انواع پمپ وکیوم

  شرکت خلاء آفرین پارس نزدیک به دو دهه تجربه تولید انواع پمپ وکیوم و سیستم های انتقال مواد دارد. صنایع و کارخانجات برای انتقال مواد اولیه محصولات خود نیاز به سیستم انتقال مواد دارند. انواع سیستم با قابلیت عملکرد بالا در انتقال مواد توسط شرکت تولید می گردد. پمپ های وکیوم ساخته شده طبق برترین تکنولوژی و فناوری روز دنیا بوده و قطعات و اجزای آن از کیفیت استاندارد و مطلوب برخوردار است.

  شرکت علاوه بر تولید انواع پمپ های وکیوم به روش پر فشار، وکیوم، فشار، مکانیزم دورانی رینگ مایع، پمپ های دیافراگمی، تیغه ای، سیرینگ و پریستالتیک، انواع سیستم توزین، تغذیه و دوزینگ مواد پودری، شیرهای روتاری و سیستم های انتقال مواد را تولید و عرضه می نماید. شرکت نمایندگی برندهای معتبر دنیا را داشته و قابلیت تعمیرات انواع برندها و مدل های خارجی پمپ را دارد. مشتریان و صنایع مختلف علاوه بر تامین انواع پمپ وکیوم از شرکت خلاء آفرین پارس می توانند برای تعمیرات آنها از خدمات پس از فروش و تعمیر پیشرفته این مرکز برخوردار شوند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  سوال دارید؟ تماس واتساپ