سیستم های وکیوم

نحوه عملکرد پمپ وکیوم دورانی رینگ مایع چگونه است؟

 • پمپ وکیوم رینگ مایع یارینگ آبی  در اثر حرکت دورانی و خارج از مرکز پروانه (۱)، رينگ  آب (۲) در داخل سيلندر محتوی آب (۳) تشکيل می شود که گازهای ورودی از دريچة مکش (۴) را متراکم کرده و سپس مخلوط آب و گازهای مکيده شده از طريق دريچة دهش (۵) تخليه می گردند. (شکل ۲)

  شکل (۲) مکانيزم عملکرد و قطعات اصلی پمپ وکيوم و بلوئر هوا با مكانيزم دورانی رينگ مايع

  به دليل خارج از مرکزبودن پروانه و رينگ آب، در جهت دوران با ورود و خروج پره ها در رينگ آب، حجم بسته بين دو سر سيلندر، هر دو پره متوالی و سطح داخلی رينگ آب در ناحيه مکش افزايش می يابد و گازهای مورد نظر از طريق لوله و دريچة مکش به داخل اين حجم بسته مکيده می شود (عمل مکش) و در طرف ديگر، اين حجم کاهش مي يابد و رينگ آب همانند يک پيستون حجم بسته مورد نظر را متراکم می نمايد (عمل تراکم) و نهايتاً با به حداکثر رسيدن فشار، مخلوط آب و گاز متراکم شده از طريق دريچه و لوله دهش به بيرون تخليه می شود (عمل تخليه) و در دور بعدی اين فرآيند مجدداً تکرار می گردد. در واقع در هر دور گردش پروانه به تعداد پره ها، عمليات مکش، تراکم و تخليه صورت مي گيرد. (شکل ۳)

  شکل (۳) فرآيندهای مکش، تراکم و تخليه در پمپ وکيوم و بلوئر هوا با مكانيزم دورانی رينگ مايع

  آب در گردش پمپ علاوه بر تشكيل رينگ آب به عنوان سيال خنك كنندة پمپ هم عمل مي كند و با عث مي گردد مرحلة تراكم در پمپ تقريباً به صورت ايزوترمال (دما ثابت) انجام شود.

  با تنظيم صحيح دبي آب ورودي، پمپ در نهايت راندمان بدون لرزش و صدا به طور مداوم كار    مي كند.

  i توجه : به جاي آب مي توان از ساير مايعات مناسب در يك سيكل بسته به عنوان مايع در گردش پمپ استفاده كرد. 

  ۵-۳-     كلاس متريال استاندارد ساخت پمپ هاي وكيوم و بلوئرهاي هوا سري Unique
  آلترناتيو III آلترناتيو II آلترناتيو I

  قطعه

  استينلس استيل AISI 316 چدن خاكستري GG25 چدن خاكستري GG25
  بدنه
  استينلس استيل AISI 316 استينلس استيل AISI 316 آلياژهاي برنز يا برنج پروانه
  استينلس استيل AISI 316 چدن خاكستري GG25 چدن خاكستري GG25 پورت پليت
  فولاد ST 37 ** فولاد ST 37 فولاد ST 37 شفت*

  * فقط در مدلهاي SP خود پمپ هم شفت دارد ولي در مدلهاي SC از شفت الكتروموتور به صورت كوپله بسته استفاده مي گردد.

  ** طراحي پمپ هاي سري Unique به گونه اي است كه شفت الكتروموتور (در مدل SC) و شفت پمپ (در مدل SP) هيچگونه تماسي با مايع در گردش پمپ و گازها يا هواي ورودي به پمپ ندارند.

  !  توجه: آلترناتيو III در برابر اغلب مايعات اسيدي و بازي و گازهاي خورنده مقاومت خوردگي بسيار بالايي دارد ولي در صورت نياز و درخواست مشتريان محترم، ساخت پمپ ها با آلياژهايي كه مقاومت خوردگي بالايي در برابر سيال خورندة مورد نظر داشته باشد، انجام مي شود. لطفاً در صورت خورنده بودن مايع در گردش و يا گازهاي مكش شده، براي انتخاب متريال مناسب با اين شركت تماس بگيريد.

  !  توجه: با توجه به اينكه مايع در گردش بلوئرهاي هوا، منحصراً آب بوده و فقط هواي محيط را مكش و متراكم مي نمايند، آلترناتيو هاي I و II مناسب مي باشند. 

  !  توجه: در صورت درخواست مشتريان محترم، پمپ هاي وكيوم و بلوئرهاي هوا از جنس غير آلياژي (تمام چدن) ساخته مي شوند كه البته در صورت خورنده بودن مايع در گردش پمپ و يا گازهاي مكش شده، به شدت دچار خوردگي مي گردد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  سوال دارید؟ تماس واتساپ